Pôžičky aj pre zadlžených

peňaženka s metromMať zápis v bankovom alebo nebankovom registri, ktorý hovorí o vašich nezrovnalostiach voči týmto inštitúciám je negatívne hneď v dvoch zmysloch. V prvom rade to slúži ako upozornenie pre všetky tieto inštitúcie, aby boli pred vami ostražité. A aby si na vás dali pozor, ak by ste náhodou žiadali o pôžičky, pretože v minulosti prípadne v súčasnosti máte problémy so splácaním a teda patríte medzi zadlžených. V druhom rade to je nepríjemné aj pre vás samotných, pretože vám to kazí všeobecnú mienku.

Je jasné, že neoficiálne inštitúcie nemajú k týmto registrom prístup, čiže súkromné osoby sa o tomto nedozvedia, pokiaľ im to sami nepoviete. Veľkou ťažobou je už len to, že vy sami viete, že zápis máte. Hoci nejde o trestný, ale o bankový register, aj ten ak obsahuje negatívny záznam, je to vo váš neprospech. Je u nás niekto resp. nejaký oficiálny poskytovateľ, ktorý ponúka pôžičky aj pre zadlžených? Potešíme každého, ak povieme, že áno. Sumy, o ktoré však môžete žiadať sú značne limitované. Viac o tom si povieme v texte nižšie.

Sú pôžičky pre zadlžených dostupné aj v bankách?

Namiesto toho, aby sme vás nútili o situácii a vašich možnostiach uvažovať, rovno vám povieme, že pôžičky hoc aj pre zadlžených v bankách nezískate. Záchranné koleso v prípade dočasnej finančnej núdze vám ponúkajú nebankové spoločnosti alebo súkromné osoby, ktoré požičiavajú na zmenku. Skonkretizujme si jednotlivé možnosti predchádzajúcej vety.

Nebankové pôžičky, ktoré sú dostupné aj pre zadlžených občanov sú veľmi zriedkavé. V minulosti ich bolo viac, ale postupne chcú všetky nadobúdať dôveru zákazníkov. To získajú jedine vtedy, ak majú licenciu, ktorú udeľuje Národná banka Slovenska po splnení určitých podmienok. Ak nejaká spoločnosť tieto podmienky nerešpektuje, nielenže licenciu nedostane, ale dokonca môže byť z nášho trhu vyštvaná.

Výnimkou môžu byť ponuky zahraničných spoločností, ktoré sa riadia zahraničnou politikou a fungujú jedine cez internet prípadne telefón. To je zároveň jediný prípad toho, ako získať pôžičky aj pre zadlžených. Prípadne, ak na našom území fungujú niektoré spoločnosti načierno, taktiež je možné od kontroly registra upustiť. Ale v tom prípade bez registrácie vykonávajú trestnú činnosť, ak nejde o súkromné osoby, ktoré môžu poskytovať finančný návratný príspevok na zmenku.

Ak vám nepomohla rodina a jednotlivé spoločnosti vaše žiadosti zamietli, máte ešte jednu možnosť. Na Slovensku je dosť súkromníkov, ktorí poskytujú pôžičky aj pre zadlžených, pretože nemajú prístup k registru. Finančné prostriedky majú z vlastného vrecka. Keďže nejde o oficiálne licencované inštitúcie, môžu si stanoviť rôzne podmienky. A je na vás, či ich budete akceptovať alebo nie. Môžu predstavovať buď vysoký úrok, ručenie atď. Bezpečnejšie je sa preto púšťať do „paktu“ s licencovanými spoločnosťami, ktoré vám pôžičky aj pre zadlžených ponúknu v rámci legálnych podmienok. Ak by niečo neladilo, môžete dať podnet na NBS a tá spoločnosť preskúma.

O koľko môžete požiadať a koľko času máte na splatenie?

Stlačenie peňaženkyPôžičky bez kontroly registra, to znamená aj pre zadlžených poskytuje v súčasnosti len jeden oficiálny poskytovateľ z Česka. Pri prvej žiadosti môžete požiadať o sumy do 100 eur, pričom maximálna splatnosť akejkoľvek sumy je 28 dní. Doba splatnosti sa dá predlžiť za poplatok. Minimálna čiastka žiadosti činí 25 eur. Ak dokážete, že ste dôveryhodný zákazník, a to pri včasnom splatení prvej pôžičky dostupnej aj pre zadlžených, sprístupnená vám bude aj vyššia čiastka. Následne môžete požiadať aj o 500 eur, pričom doba splatnosti sa veľmi nezmení.

Nevýhodou môže byť pomerne vysoká úroková sadzba, presahujúca 30%. Ako sa hovorí, všetko niečo stojí, a to platí aj pre pôžičky pre zadlžených. A keďže táto spoločnosť ako jediná neskúma register, vie, že si to môže dovoliť. Z toho vyplýva, že napr. pri požičaných 100 eurách vrátite pri dobe splatenia 28 dní o 28 eur viac. Výsledná splatená čiastka teda predstavuje 128 eur. Nanešťastie mnoho ľudí nemá na výber a tak sú nútení súhlasiť s podmienkami, o ktorých vedia, že pre nich nie sú príliš výhodné.

Výhodou však môže byť promptnosť tejto ponuky. Pôžičky aj pre zadlžených môžu byť na vašom účte už do 10 minút od schválenia žiadosti, prípadne do 24 hodín, odkedy ste ju odoslali. S takouto rýchlosťou sa pri bankových inštitúciách stretávame len veľmi zriedkavo.

Pozor na vaše vlastné finančné prostriedky

Ako iste viete, pôžičky sú návratné či už sú poskytnuté pre zadlžených, bohatých, chudobných či pre kohokoľvek iného. Dokonca mnohokrát vrátite viac, ako si požičiate. V tomto kontexte by sme preto chceli zvýrazniť spojenie, ktoré sme vyššie v texte použili, a síce „dočasná finančná núdza“. Rozhodne o finančnú pomoc nežiadajte, ak ju je potrebné vrátiť v krátky čas a vy už teraz viete, že na jej vrátenie mať nebudete. Do väzenia by ste sa dostať kvôli 50 eurám určite nechceli.

Preto o akékoľvek pôžičky, nielen o tie pre zadlžených žiadajte len ak ide o dočasný stav. Napr. ak ste v mesiaci mali viacero nadbytočných nevyhnutných výdavkov a viete, že na budúci mesiac už nebudú. Len ste potrebovali do nasledujúcej výplaty finančne dopomôcť a z nej potom dlh ihneď zaplatíte.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *